Postaw na dobrą komunikację


Jeżeli powinieneś lub chcesz zdecydować się na możliwości, jakie oferuje praca zdalna, przede wszystkim potrzebujesz się upewnić, czy każdy z pracowników wie, jak ma działać i jakie są aktualne cele. Każdy z podwładnych powinien mieć dobrze wytłumaczone swoje zadania, a ty jako szef najlepiej mu to objaśnisz komunikując się na żywo. Przynajmniej masz czas na udzielenie wyjaśnień na pojawiające się z jego strony niejasne kwestie i wątpliwości. W przypadku zwyczajnych wideokonferencji sprawdzi się Skype, ale przy liczniejszych grupach można pomyśleć o inwestycji w dające większe możliwości oprogramowanie. Gdy w grę wchodzą szkolenia online taka opcja jest najbardziej korzystna.

Gdy nie ma konieczności spotkań w ramach konferencji, świetnie sprawdzą się w tym przypadku komunikatory, takie jak Google Hangouts, Skype. Każdego dnia nasi pracownicy korzystają z firmowych telefonów i można zlecić im zainstalowanie komunikatora WhatsApp, w przypadku, gdy jeszcze go nie posiadają. To najprostsza forma komunikacji umożliwiająca także przesyłanie plików czy pozostawianie wiadomości głosowych. Zarządzanie pracą zdalną wymaga innych metod komunikacji.

Ustalenie czasu pracy
Praca zdalna rządzi się swoimi prawami. Gdy pracownicy korzystają z komputerów firmowych, często instaluje się im jak najbardziej legalne oprogramowanie do kontroli czasu pracy. W innym przypadku niezwykle trudne jest sprawowanie prawdziwej kontroli nad poświęconym realizowaniu zadań czasie. Właściwie widzimy, czy dana osoba jest tak samo wydajna co w biurze. Powinna mimo wszystko codziennie zdawać raport dotyczący wykonanych zadań. Niektóre zawody umożliwiają wprowadzenie zadaniowego czasu pracy i jest to rewelacyjne rozwiązanie, gdy zależy nam na efekcie, a nie na czasie potrzebnym do jego realizacji.