Jak działa metodologia agile?

Wielu właścicieli firm oraz obserwatorów polskiego rynku zadaje sobie pytanie dlaczego mimo wzrostu zapotrzebowania na usługi tylko część firm odnosi sukces, zaś druga niestety upada. Jedną z hipotez jest wybór metody działań, którą posługują się poszczególne biznesy.

Zauważono, że firmy, które odnoszą sukces na rynku bardzo często korzystają z możliwości jakie daje nam metodologia Agiile. Zatrudniają oni osoby, które posiadają certyfikat agilepm foundation lub też sami wysyłają swoich pracowników na specjalistyczne szkolenia scrum lub agile szkolenia, które pozwalają wprowadzić ich działania na zupełnie nowy poziom.

Metodologia Agilie całkowicie zmienia podejście do klienta oraz sam system pracy. Traktują oni zleceniodawcę jako współpracownika i starają się stworzyć projekt, który spełnia wszystkie jego oczekiwania, biorąc również pod uwagę możliwości zespołu.

Tworzone są kompromisy, dzięki którym obie strony z zadowoleniem obserwują końcowy efekt współpracy. Również zmieniamy nasze podejście co pracowników, bowiem bierzemy pod uwagę poszczególne osoby oraz interakcje pomiędzy członkami zespołu, nie traktujemy ich jako narzędzi do wykonania zlecenia.

Dzięki temu możemy zobaczyć dużo bardziej zadowalające efekty ich pracy. W trakcie całego tworzenia projektu jesteśmy gotowi na zmiany i reagujemy na nie ze spokojem, bowiem do naszych zadań nie należy już kurczowe trzymanie się planu, lecz znajdywanie najbardziej optymalnych rozwiązań. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala klientowi zobaczyć naszą wszechstronność oraz zaangażowanie. Wpływa to również na atmosferę pracy oraz efekty współpracy całego zespołu.

Metodologia Agilie daje nam dużo możliwości rozwojowych, pozwala nam również zwiększyć zadowolenie ze strony klientów. W ten sposób możemy podwyższyć rangę naszego biznesu na lokalnym rynku i zyskać jeszcze więcej zainteresowania ze strony potencjalnych zleceniodawców. Warto zatem wykorzystać metodykę Agilie w naszej firmie i zaobserwować pojawiające się zmiany.

Dodaj komentarz